5 prínosov dračej krvi pre vaše zdravie a pleť

pokožka

Máte predstavu, čo je dračia krv? Nehovoríme o krvi mýtického tvora, ale o krvavo-červenej živici stromu. Je o nej známe, že lieči rany, zastavuje krvácanie a môže dokonca zlepšiť niektoré gastrointestinálne zdravotné problémy, ako sú vredy. 

Vďaka vedecky dokázaným schopnostiam znižovať zápal a ničiť vírusy je dračia krv známym prírodným liekom, ktorý sa používa už niekoľko storočí. Medzi jej hlavné prínosy patrí:

1. Hojenie rán

Pokiaľ ide o dračiu krv a jej účinky na pokožku, niektoré výskumy ukázali, že tento rastlinný liek môže urýchliť hojenie rán. Klinická štúdia, uverejnená v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine, skúmala účinky dračej krvi na ranách 60 pacientov vo veku od 14 do 65 rokov. Členovia jednej skupiny použili na rany dračiu krv, zatiaľ čo druhá skupina použila placebo krém.

dračia krv

Vedci skontrolovali rany subjektov 3., 5., 7., 10., 14. a 20. deň pokusu, aby vyhodnotili proces hojenia a zmerali povrchovú plochu rany. Čo zistili? Dračia krv významne zlepšila hojenie, ktoré bolo zaznamenané do tretieho dňa a pravdepodobne by mohlo byť spôsobené skrátením zápalového procesu. Vedci sa domnievajú, že prítomnosť fenolových zlúčenín, ako sú proantokyanidíny a katechíny, ako aj alkaloid taspoín, sú hlavnými zložkami, vďaka ktorým je táto rastlinná živica schopná urýchliť hojenie rán.

2. Antibakteriálne účinky

Zaujímavá štúdia vykonaná pred niekoľkými rokmi skúmala schopnosť dračej krvi ako bezpečnejšieho prírodnejšieho konzervačného prostriedku na potraviny.  Štúdia In Viro publikovaná v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine sa zaoberala jej antioxidačnými a antimikrobiálnymi účinkami.

Vedci testovali tri extrakty dračej krvi na svoju potenciálnu schopnosť zabíjať rôzne patogény prenášané potravou, ako sú Ecoli a  Salmonella enteritidis . Štúdia zistila, že extrakty vykazovali dobrú inhibičnú aktivitu proti bakteriálnym a hubovým patogénom potravín, z čoho vyplýva, že dračia krv je potenciálne vhodným konzervantom potravín. 

3. Proti hnačke

Viaceré štúdie skúmali schopnosť dračej krvi zlepšiť veľmi časté gastrointestinálne ťažkosti: hnačku. Štúdia na zvieratách uverejnená v časopise Phytotherapy Research  pozorovala, že červená živica bola schopná zmierniť príznaky hnačky (vyvolané ricínovým olejom) u zvierat. 

Štandardizovaný produkt dračej krvi, sa študoval na liečenie hnačky v dávkach 125 až 500 miligramov za deň a výsledky boli zaujímavé. Štúdia uverejnená v The American Journal of Gastroenterology pozorovala 184 subjektov v Spojených štátoch, ktoré získali hnačku na Jamajke alebo v Mexiku. Tieto subjekty boli liečené buď 125, 250 alebo 500 miligramami dračej krvi, alebo zodpovedajúcim placebom štyrikrát denne počas dvoch dní. Od subjektov štúdie sa vyžadovalo, aby sledovali svoje príznaky každý deň počas troch po sebe idúcich dní. Celkovo sa v štúdii zistilo, že dračia krv bola účinná pri skracovaní doby trvania hnačky o 21%. Ďalej vyplznulo, že po liečbe pravdepodobne nebude viesť k „invazívnym formám hnačky“ alebo k zápche. 

4. Proti vredom

Vedci z Čínskej akadémie vied izolovali 22 zlúčenín od Dracaena cochinchinensis, jedného zo zdrojov červenej živice známej ako dračia krv. Zo spomínaných 22 zlúčenín boli dve zvlášť účinné pri usmrcovaní Helicobacter pylori, čo je baktéria, o ktorej je známe, že spôsobuje peptické vredy. Jeden z vedcov, Dr. Zhao, poukazuje na to, že na liečbu peptických vredov by sa dračia krv musela podávať v oveľa vyšších koncentráciách ako antibiotiká bežne predpisované bežnými lekármi. 

5. Starostlivosť o pleť

Vedeli ste, že starostlivosť o pleť dračou krvou je už stará známa vec? Je to pravda. Mnoho kozmetických línií (prírodných aj konvenčných) už do svojich prípravkov zahrnulo dračiu krv kvôli svojim účinkom proti starnutiu, ochranným a omladzujúcim účinkom. Zdá sa, že dračia krv je obzvlášť dobrou voľbou pre pokožku, ktorá bola spálená slnečnými lúčmi, zmierňuje olupovanie pokožky a zmierňuje zápalové prejavy na pokožke. 

dračia krv v ampulke

V  tradičnej čínskej medicíne sa dračia krv používa často. Jej hlavnými chemickými zložkami sú flavonoidy, fenoly, steroidy a terpenoidy. Podľa liekopisu Čínskej ľudovej republiky obsahuje komerčne dostupná dračia krv živicu zo štyroch rôznych druhov stromov a v Číne sa používa na liečbu chronickej kolitídy a na zlepšenie krvného obehu, na zlepšenie cirkulácie krvi, na liečbu vážnych zranení a bolesti.