Dracaena Draco – dracena z Madeiry

Dracena Draco z Teneriffe

Dracaena Draco je príbuzný druh Kaweesakovmu dračiemu stromu. Vyskytuje sa najmä na Kanárskych ostrovoch, Tenerife, Madeire, Kapverdách a v západnom Maroku.

Má celoročne modro-zelené listy, ktoré sú pevné ale zároveň pružné. Dorastajú do dĺžky až 60 cm. Strom rastie veľmi pomaly a dorastá do výšky 4,5 až 7,5 m. Podobne jeho koruna sa rozvetvuje do šírky v priemere 4,5 až 7 m. Vyznačuje sa mohutným valcovitým kmeňom a bacuľatými konármi.

Koruna dračieho strokmu Dracaena Draco

Kvitnúť začína veľmi neskoro, zvyčajne až po pár rokoch rastu. Stonka rastie približne 10 až 15 rokov kým prvýkrát zakvitne kvetmi s vôňou ľalie. Následne sa objavia prvé púčiky a dračí strom sa začne vetviť. Každá vetva rastie asi 10 až 15 rokov pokým sa opäť rozvetví.

Dáždnikový vzhľad koruny stromu je spôsobený postupným vetvením každých 10-15 rokov.

Kôra je šupinatá s horizontálnymi červenými pruhmi. Keď dôjde k narušeniu alebo pomliaždeniu kôry, vyteká z nej karmínová miazga, podobne ako krv drakov. Dôvodom je, že táto živica obsahuje veľa mono- a dimérnych flavónov, ktoré prispievajú k červenej farbe miazgy a zároveň majú priaznivé zdravotné účinky a nespochybniteľnú úlohu pri prevencii chorôb .

Dračia krv má niekoľko tradičných lekárskych využití. Miazga dračieho stromu sa využíva aj ako lak na husle alebo iné jemné drevené predmety. Niektoré zdroje tvrdia, že sa miazga využívala aj na balzamovanie alebo v mágii.

Kmeň a konáre dračieho stromu

Dracaena Draco žije veľmi dlho. Mnohé dračie stromy na Kanárskych ostrovoch vraj majú viac ako 1000 rokov.

Je veľmi nenáročný. Pestuje sa v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku alebo v polotieni. Toleruje vietor, slaný morský vzduch aj slanšiu pôdu. Preto je vhodný pre pobrežné oblasti. Vysádza sa často aj v mestských parkoch, v sukulentných a stredomorských záhradách.

Dracena Draco patrí medzi pár druhov dračích stromov, ktoré dorastajú do arborescentnej formy.