Dracena. 6 benefitov jej pestovania.

Koncentrácia pri dracene

Dracena je obľúbenou izbovou rastlinou. Určite poznáte niekoľko rôznych druhov vrátane Kaweesakovho dračieho stromčeka alebo Draceny Draco. Vedeli ste však, že okrem toho, že nosí šťastie, má niekoľko ďalších prínosov a benefitov?

1. Zvyšuje vlhkosť

Ak máte doma príliš suchý vzduch, Kaweesakova Dracena vám pomôže prirodzeným spôsobom zvýšiť vlhkosť. Umiestnite ich niekoľko do izieb a vyriešite problémy s dýchaním, ktoré práve suchý vzduch spôsobuje. Nórska univerzita uskutočnila štúdiu, z výsledkov ktorej je zrejmé, že použitím izbových rastlín sa znížil výskyt prechladnutí, suchej pokožky, suchého kašľa a bolesti v hrdle.

2. Najlepšia čistička vzduchu

Nestále organické zlúčeniny a toxické plyny škodia ľudskému zdraviu. NASA v tejto štúdii dokázala, že rastliny tieto znečisťujúce látky zo vzduchu odstraňujú. Jednou z najúčinnejších je práve dracena. Dokáže do určitej miery absorobovať nebezpečné látky v ovzduší a znižovať tak hodnoty látok, ako je formaldehyd, benzén, trichlóretylén a oxid uhličitý.

Dračí strom v obývačke pri pohovke

3. Zvyšuje sústredenie a koncentráciu

No dobre, toto platí pre izbové rastliny všeobecne. Izbové rastliny doma alebo vo výhľade za oknami v okolí dokážu zvýšiť vašu koncentráciu a sústredenie sa. Univerzita The Royal College of Agriculture v Cirencesteri (Anglicko) potvrdila, že študenti v triede s rastlinami boli výrazne pozornejší (70 percent).

Izbové rastliny zlepšujú kognitívne funkcie ľudí a zvyšujú pamäť, koncentráciu, pozornosť a celkovú duševnú pohodu. Záverom tejto štúdie je fakt, že Dracaena marginata a niekoľko ďalších izbových rastlín zlepšilo koncentráciu a pozornosť študentov.

4. Dračie stromy absorbujú olovo

Olovo je jedovatý kov a jeho vdýchnutie alebo požitie spôsobuje vážne zdravotné problémy. Krátkodobé nadmerné vystavenie vdychovaniu olova môže spôsobiť bolesť žalúdka, stratu chuti do jedla, stratu pamäti, nízku koncentráciu, slabosť, apod. Dlhodobé vysoké vystavenie olovu môže človeka dokonca zabiť.

Častice olova môžu cestovať vodou a vzduchom a Dracena je jednou z rastlín, ktoré môžete pestovať v interiéri a exteriéri, aby vám pomohli znížiť hladinu olova v ovzduší. Jedna indonézska štúdia hovorí o použití rastliny Dracaena marginata ako absorbenta znečisťujúcich látok olova.

5. Nenáročná na starostlivosť

Dracena patrí medzi izbové rastliny, ktoré nie sú náročné na starostlivosť ani na podmienky. To je benefitom najmä tých z vás, ktorí máte radi izbové rastiny, ale nemáte príliš veľa času sa im venovať.

6. Estetický benefit

My, čo máme Draceny radi, obdivujeme ich jedinečné dlhé listy vytvárajúce krásne obrazce. Na výber máte hneď niekoľko druhov a umiestniť ich môžete takmer kdekoľvek.