Dračia krv z Jemenu

krv vyteká z dračieho stromu

Na ostrove Sokotra, ktorý spadá pod správu Jemenu, sa tradujú dve legendy o pôvode dračích stromov. Jedna tvrdí, že dračie stromy rastú z krvi dvoch bratov, ktorí spolu bojovali až do vzájomného usmrtenia. Druhá zase, že vyrástli z kvapiek krvi draka Landona, ktorý bol zranený pri boji so slonom.

Ďalšie legendy tvrdia, že ostrov bol kedysi súčasťou Afriky, ale odtrhol sa a morské prúdy ho odplavili ďaleko do mora. Pri pohľade na nádhernú nedotknutú krajinu sa objavili aj úvahy, že bájna rajská záhrada sa nachádzala práve na tomto mieste.

Dracaena cinnabari - zdroj dračej krvi

Dracaena cinnabari – dračí strom Sokotry

Vápencové útesy, planiny a hory ostrova, týčiace sa  až do 1500 metrovej výšky, vytvárajú ohromujúce, až prehistorické scenérie. A to aj vďaka miestnym dračím stromom, známym ako Dracaena cinnabari. Až máte obavu, že tu každú chvíľu natrafíte na obrovského brontosaura. 

Listy stromu Dracena cinnabari smerujú k nebu a zachytávajú vodné pary z hmly, ktorá sa valí pozdĺž útesov. Kmeň je hrubý a pokrútený, po rozrezaní z neho vyteká živica sýtej karmínovej farby – dračia krv.

Dračí strom zo Sokotry
Zdroj: Flickr

Pravá dračia krv

Dračia krv je jasne červená živica, ktorá sa získava z rôznych druhov rastlín:

  • Dracaena (Dračí strom),
  • Daemonorops,
  • Croton,
  • Calamus rotang
  • Pterocarpus.

V dávnej dobe existoval veľký zmätok v rozlišovaní dračej krvi. Starí Rimania si často zamieňali „pravú“ dračiu krv z dračích stromov s veľmi jedovatým minerálom nazývaným Cinnabarit (sulfid ortutnatý) a prakticky, čokoľvek červené nazývali dračou krvou.

V 15. storočí sa s krvou dračích stromov začalo obchodovať v podobe sušených červených kvapiek. Tie boli získavané z narezaného kmeňa alebo vetiev stromu Dracaena cinnabari.

dračia krv z dračích stromov v Jemene

Dračia krv zo Sokotry sa dopravovala do starej Európy po tzv. Kadidlovej starovekej ceste. Podobne sa obchodovalo s dračou krvou z Kanárskych ostrovov.

Keďže Kaweesakov strom bol objavený iba nedávno, môžeme len predpokladať, že thajskí domorodci získavali a využívali jeho miazgu podobným spôsobom.

Využitie a účinky dračej krvi

Červená živica sa používala v staroveku najmä ako „liek na všetko“, kadidlo, lak a farbivo.

Miazga dračích stromov pomáhala pri rýchlejšom hojení rán, pri zastavovaní krvácania, ako dezinfekčný prostriedok a takisto pri problémoch s trávením. Na Sokotre sa stále hovorí, že po pôrode by mala žena zmiešať živicu dračích stromu s vodou a vypiť ju. Pre omladenie pleti sa nanášala na pokožku.

Červený pigment sa využíval v hrnčiarstve na maľovanie hliny, pri výrobe šperkov, ako lak na nechty či make-up. Existujú zmienky, že miazga dračích stromov slúžila aj pri balzamovaní alebo pri duchovných rituáloch. Vďaka svojej intenzívnej a ťažkej vôni sa používala aj ako kadidlo, na vyháňanie zlých duchov z tela človeka, alebo voodoo.

Pokrok v medicíne síce priniesol moderné látky a lieky silnejšie a účinnejšie ako dračia krv. Pre  domorodcov a mnohých liečiteľov je to stále dôležitý alternatívny liek. V podobe kadidla sa stále využíva ako nástroj na odháňanie negatívnych vplyvov a zlej energie.

Dračia krv dostupná na Slovensku

U nás je v súčasnosti najpredávanejšia práve dračia krv zo Sokotry a  môžete ju získať v mnohých obchodoch ako kvapky, mydlo, kadidlo alebo prášok. Priaznivé účinky dračj krvi tak môžete na vlastnej koži vyskúšať aj vy.

Dračia krv v mnohých podobách
Produkty z dračej krvi

Ďalšie známe zdroje dračej krvi

Živica z druhov Draceny a Daemonorops sa predáva ako dračia krv, pričom sa často vôbec nerozlišuje medzi rastlinnými zdrojmi. Živica získaná z ratanových paliem Daemonorops z indonézskych ostrov sa však stala najbežnejšie predávaným typom v modernej dobe. Získava sa odlomením vrstvy červenej živice obklopujúcej nezrelé plody a prd predajom sa zroluje na pevné guľôčky.

Ďalším druhom je červený latex stromu Sangre de Grado (Croton lechleri), pôvodom zo severovýchodu Južnej Ameriky, má antioxidačné vlastnosti a pomáha pri hojení rán a po stáročia ho používajú domorodci.

dračia krv z narezaného kmeňa

Na záver sme pre Vás vybrali niekoľko zaujímavých postov z instagramu, ktoré zobrazujú dračie stromy a ich krv na ostrove Sokotra:

https://www.instagram.com/p/BSMZv37BA4J/