Liečivé účinky

Plodom Kaweesakovho stromu je bobuľa.

Je to ovocie s najvyšším obsahom bielkovín a zdraviu prospešných tukov. Veľmi priaznivo vplýva na hladinu cholesterolu v krvi. Obsah tukov však spôsobuje, že okrem liečivých účinkov má kaweesakova bobuľa aj vyšší obsah kalórií.

kaweesakova bobula v dlaniach

Obsah vitamínov a minerálov v plode stromu

Plod obsahuje veľké množstvo vitamínu C a E, ktoré sú považované za významné antioxidanty. Bobuľa je bohatá aj na vitamín B6, ktorý je zase nevyhnutný pre správne fungovanie nervovej sústavy. Ďalej sa môže toto ovocie pýšiť vysokým obsahom horčíka draslíka a železa. Vďaka svojim výživovým hodnotám sa odporúča konzumovať osobám s poruchami nervového systému a osobám s kardiovaskulárnymi problémami.

kaweesakove bobule v reze

Pripravte si chutné nátierky alebo smoothie podľa našich receptov.

Ako vplýva dračia bobuľa na zdravie?

  • má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, ktorých konzumáciou sa znižuje množstvo cholesterolu v krvi a tým sa znižuje výskyt srdcovo-cievnych chorôb
  • má vysoký obsah antioxidantov, ktoré chránia organizmus človeka
  • má silné protizápalové účinky, čím môže byť nápomocná pri liečení reumy, alebo artritídy
  • pomocou svojej kombinácie tukov a fytosterolov zlepšuje vstrebávanie ostatných látok a živín, ktoré sú rozpustné v tukoch a tým vlastne pomáha vyťažiť viac živín z potravy, ktorú konzumujeme
  • luteín obsiahnutý v bobuliach má pozitívne účinky na zlepšenie zraku
  • svojou neobvyklou kombináciu protizápalových a antioxidačných zložiek prispieva k prevencii rakoviny
  • má nízky glykemický index a teda nízku hladinu cukrov a sacharidov, čím výrazne pomáha pri redukcii hmotnosti

10 liečivých účinkov kaweesakovej bobule

1. Pomáha pri liečbe rakoviny

Kaweesakova bobuľa môže zohrať významnú úlohu pri liečbe rakoviny. Niektoré výskumy preukázali, že fytochemikálie vyťažené z plodov dračieho stromu môžu spomaľovať rast rakovinových buniek dokonca ich úplne vyhubiť. Zároveň podporujú rast lymfocitov a buniek imunitného systému. Ďalej sa ukázalo, že spomínané látky zároveň znižujú poškodenie buniek chemoterapiou.

2. Znižovanie hmotnosti

Zvýšená hladina inzulínu je charakteristická pre ľudí s nadváhou. Spaľovanie tukových zásob blokuje hormón inzulín.  Účinné látky nachádzajúce sa v dračej bobuli tomu zabraňujú znižovaním hladiny inzulínu a tukové zásoby sa tak ľahšie rozpúšťajú.

3. Podpora duševnej činnosti

Konzumáciou dračej bobule sa hladina curku v krvi nezvyšuje, ale naopak znižuje. Je to vďaka manoheptulóze – zvláštnemu druhu sacharidu. Mozgové a nervové bunky sú tak lepšie zásobené, pretože potrebujú prívod energie výlučne z glukózy. Človek sa tak cíti sviežejšie, vitálnejšie a duševne výkonnejšie.

liečivé účinky kaweesakovej bobule

4. Proti depresii

Znižovať riziko depresie dokážu aj potraviny, ktoré obsahujú vyššie hladiny folátu, pretože folát zabraňuje tvorbe homocysteínu, látke, ktorá zhoršuje obeh a dodávanie živín do mozgu. Prebytočný homocysteín sa môže krížiť s produkovaním norepinefrínu, serotoníu a dopamínu, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla, spánok a náladu.

5. Ochrana pred chronickými ochoreniami

Ischemická choroba srdca, mŕtvica, vysoký krvný tlak, mnoho gastroenterologických problémov, cukrovka a obezita  sú ochorenia ktorých riziko je možné znížiť zvýšením príjmu vlákniny v strave. Takto zvýšený príjem má preukázateľné účinky na zníženie krvného tlaku aj hladinu cholesterolu.

6. Proti osteoporóze a artritíde

Saponíny, látky nachádzajúce sa v plodoch sa spájajú s pocitom úľavy od príznakov osteoporózy.  Vitamín K je zas nenahrditeľný pre zdravie kostí. Príjem potravy s dostatočným množstvom tohto vitamínu podporuje zdravie kostí tým, že napomáha vstrebávaniu vápnika a obmedzuje jeho vylučovanie močom.

7. Liečenie problémov s trávením

Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny pomáha zabrániť zápche, udržuje zdravý tráviaci trakt a znižuje riziko karcinómu hrubého čreva. Dostatok vlákniny zabezpečuje zdravú peristaltiku čriev, ktorá je dôležitá pre denné vylučovanie toxínov z tela.

8. Tvorba červených krviniek

Dračia bobuľa obsahuje vitamín B9 tvoriaci červené krvinky a vitamín K ovplyvňujúci funkciu krvných doštičiek.

9. Podpora mozgu

Antioxidant vitamín E obsiahnutý v dračom plode je veľmi účinnou prevenciou pred Alzheimerovou chorobou. Podporuje pamäť a myslenie. Taktiež odďaľuje ochorenia srdca a znižuje cholesterol, ktorý zužuje tepny.

10. Na pleť

Masky z roztlačenej dužiny kaweesakovej bobule majú blahodarné účinky na pleť. Vitamín E stimuluje tkanivo zvnútra a chráni ho pred voľnými radikálmi. Po umytí masky akoby sa stal zázrak – pleť je hladká a hebká.

Prínosom a liečivým účinkom dračej krvi sa venujeme v tomto samostatnom článku.