Ako pestovať dracenu

Kaweesakov dračí stromček, alebo Kaweesakova dracena, patrí medzi palmy, ktoré sa dajú pestovať aj v interiéri ako izbová rastlina. Na starostlivosť sú pomerne nenáročné. Ak si chcete doma vytvoriť oázu pokoja a vytvoriť si prostredie s esenciou exotiky, dračí stromček je to ideálne. Je vhodný aj pre všetkých laikov a amatérskych pestovateľov. Ako pestovať dracenu, aby sa jej zaručene darilo, sa dočítate v tomto článku. Navyše, pestovanie dračieho stromu prináša hneď niekoľko benefitov

Kaweesakov dračí stromček pri kresle

Vytvorte ideálne podmienky pre pestovanie Kaweesakovej draceny

Keď si kaweesakov dračí stromček prinesiete domov, mali by ste ho presadiť. Postačujúci bude bežný rašelinový substrát, ale v obchodoch sa dá zakúpiť aj špeciálny substrát, určený priamo pre palmy a draceny. Substrát by mal byť bohatý na humus, ktorý rastlinke zabezpečí v prvých mesiacoch dostatočnú výživu.

kaweesakov-draci-stromcek-presadzanie

Hnojenie počas vegetačného obdobia

Neskôr, najmä počas vegetačného obdobia, sa doporučuje raz alebo dva krát za dní prihnojovať. Zvoliť môžete hnojivo priamo na palmy a draceny, alebo univerzálne hnojivo pre izbové rastliny.

Dracenám sa najviac darí v polotieni.

Dračie stromy majú rady svetlé stanovište bez priameho slnečného žiarenia. Ostré slnečné lúče by totiž mohli spáliť jeho listy. Aby ste sa vyhli usychaniu listov, mali by ste dracenu pravidelne rosiť.

Pozor na správne zalievanie

Nezabúdajte ani na dostatočnú zálievku. Najmä behom vegetačného obdobia udržujte zeminu stále vlhkú. Dračí stromček teda zalievajte radšej častejšie, a stačí mierne. Odporúčame 4x do týždňa. Pokiaľ by sa na listoch objavili tmavohnedé škvrny, je to s najväčšou pravdepodobnosťou znak nesprávneho polievania. Buď ste rastlinu preliali alebo jej naopak vlaha chýba.

kaweesakov-draci-stromcek-polievanie

V zime môžete zálievku aj hnojenie obmedziť na minimum. Dôležitá však je vyššia vlhkosť vzduchu.

Optimálna teplota pre pestovanie dračích stromov

Udržiavanie správnej teploty je veľmi dôležité.

Pozor na veľké výkyvy teplôt.
Ideálna teplota je okolo 20°C.

Pokiaľ teplota v interiéri stúpne nad 25°C alebo, naopak, klesne pod 15°C, môže to byť pre rastlinu nebezpečné.

Nenechajte svoj dračí stromček prerásť

Začínajúcim pestovateľom sa často stáva, že im Kaweesakov dračí stromček prerastie. Pokiaľ sa oň dobre staráte, je rastlina schopná dorásť do výšky medzi 150-200 cm. Charakteristické pre tieto stromčeky je, že keď rastú, strácajú spodné listy. Takže akokoľvek vysoký stromček narastie, listy zostanú vždy v trsoch len na konci dlhých holých stoniek.

Aby vaša rastlinka neprerástla, zastrihávajte ju. Ako strihať dracenu sa dozviete v našom ďalšom článku. Strihať môžete aj drevnatú stonku. Pretože dračí stromček sa rozmnožuje odrezkami, dočkáte sa odmeny v podobe nových výhonkov v mieste rezu.

kaweesakov-draci-stromcek-odrezok

Odrezaný konárik môžete buď zasadiť do substrátu, alebo ho nechať zakoreniť v pohári s vodou.

Náš tip: Pozrite si náš článok „Ako správne zastrihávať dračie stromčeky a draceny

Choroby dračích stromov

Napriek tomu, že pestovať dračie stromčeky je vcelku nenáročné, občas ich môžu napadnúť choroby, ktoré majú tieto príznaky.

Skrútené listy

Listy dračích stromčekov sa zvyknú skrútiť ako ich reakcia na príliš nízku teplotu. Sú veľmi citlivé na nízke teploty alebo na prílišné výkyvy teplôt.

Škvrny na listoch

Keď sa na listoch objavia tmavohnedé škvrny, môže to znamenať, že dracenu nesprávne polievate. Buď prehnane alebo nedostatočne. Držte sa pravidla „menej vlahy, ale častejšie“.

Ak sa na listoch draceny objavujú biele fľaky, premiestnite ju do polotieňa. Môže to znamenať, že počas dňa na ňu pálili ostré slnečné lúče, na ktoré je taktiež háklivá. Nedávajte ju však do prílišnej tmy. Na to, aby farba listov bola pekná a sýta, predsa len nepriame slnečné svetlo potrebuje.

Opadávanie listov

Pár spodných listov zvykne po asi dvoch rokoch postupne zoschnúť a stratiť svoju farbu. Je to prirodzený jav a stačí ich poodtŕhať a tešiť sa z nových listov v korune rastliny.

Cena draceny

Ceny dračích stromčekov a draceniek závisia najmä od druhu a výšky, resp. od veľkosti kvetináča a poštu rastliniek v ňom. Draceny totiž možno pestovať v skupine i solitérne. Malý dračí stromček kúpite aj za 4 Eur, za peknú dvojmetrovú dracenu ale zaplatíte kľudne 150 – 180 Eur.

Kaweesakov dračí strom na schodoch v hale

Ak máte svoje skúsenosti s pestovaním dračích stromov, napíšte nám vaše tipy alebo nám pošlite fotografie vašich dopestovaných dracén. : )